خورش فسنجان غذای اصیل ایرانی

در گیلان، معمولا خورش فسنجان را با مرغابى یا اردک تهیه می کنند. گیلانى ها خورش فسنجان را همیشه ترش می پسندند، اما در صورتی که بخواهیم خورش فسنجان را شیرین کنیم، دو قاشق شکر در آخر کار به خورش اضافه می کنیم. همچنین در صورت تمایل دو یا سه عدد بادنجان را پوست کنده و سرخ می کنیم. وقتى که خورش فسنجان کاملا جا افتاد، بادنجان های سرخ شده را به آن اضافه می کنیم و بعداز یک جوش برمی داریم. گردوی چرخ شده را با 3 یا 4 لیوان آب و رب انار ترش مخلوط می کنیم و روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا 2 یا 3 ساعت آهسته بجوشد. گاهى هم خورش را هم می زنیم تا ته نگیرد و بوى خامى گردو از بین برود.سپس مرغ را درسته یا به چهار قطعه تقسیم کرده و همراه با نمک و فلفل و کمی آب می گذاریم تا کاملا بپزد.

به گزارش سایت نی نی عسل به نقل از آکا ایران:

خورش فسنجان غذای اصیل ایرانی

خورش فسنجان

طرز تهیه خورش فسنجان گیلانی
گیلانى ها خورش فسنجان را همیشه ترش می پسندند، اما در صورتی که بخواهیم خورش فسنجان را شیرین کنیم، دو قاشق شکر در آخر کار به خورش اضافه می کنیم.

 مواد لازم برای 7 نفر:
مرغابى یا اردک یا مرغ درشت                                یک عدد

مغز گردوی چرخ شده                                          750 گرم

رب انار ترش                                                      3 قاشق غذاخورى

نمک و فلفل                                                      به اندازه کافى

طرز تهیه با مرغ:
گردوی چرخ شده را با 3 یا 4 لیوان آب و رب انار ترش مخلوط می کنیم و روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا 2 یا 3 ساعت آهسته بجوشد. گاهى هم خورش را هم می زنیم تا ته نگیرد و بوى خامى گردو از بین برود.سپس مرغ را درسته یا به چهار قطعه تقسیم کرده و همراه با نمک و فلفل و کمی آب می گذاریم تا کاملا بپزد.

بعد از اینکه مرغ پخت، آن را به خورش اضافه می کنیم. سپس صبر می کنیم تا خورش به روغن بیفتد و آب آن کم شود و به اصطلاح جا بیفتد.

طرز تهیه با مرغابی یا اردک:
برای این کار مرغابى را کاملا پاک کرده و می شوییم. گردوی چرخ شده، مرغابى، آب و کمی نمک و فلفل را با هم در قابلمه می ریزیم و می گذاریم بپزد. وقتى مرغابى کمى پخت، رب انار را به آن اضافه می کنیم. سپس صبر می کنیم تا خورش فسنجان به روغن بیفتد و آب آن کم شود و به اصطلاح جا بیفتد.

اگر گوشت اردک را با ادویه های خوش بو تفت دهیم بسیار لذیذ خواهد شد.

گیلانی ها خورش فسنجان را به چه شکلی می خورند؟
در گیلان، معمولا خورش فسنجان را با مرغابى یا اردک تهیه می کنند. گیلانى ها خورش فسنجان را همیشه ترش می پسندند، اما در صورتی که بخواهیم خورش فسنجان را شیرین کنیم، دو قاشق شکر در آخر کار به خورش اضافه می کنیم. همچنین در صورت تمایل دو یا سه عدد بادنجان را پوست کنده و سرخ می کنیم. وقتى که خورش فسنجان کاملا جا افتاد، بادنجان های سرخ شده را به آن اضافه می کنیم و بعداز یک جوش برمی داریم.

در گیلان، خورش فسنجان ترش با کته و ماهى شور یا ماهى دودى خورده می شود. ترب سفید هم از مخلفات سر سفره در کنار این غذاست.

اگر رب انار محلی استفاده نمی کنید 10دقیقه آخرآن را به غذا اضافه کنید. می توانیدخورش فسنجان را با گوشت قرمز هم  تهیه کنید ولی در شمال غالبا با گوشت مرغابی و… تهیه می شود. می توانید علاوه بر گردوی چرخ شده گردوی نیم کوب  هم استفاده کنید.

آکا ایران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ