خارش پوستی دوران بارداری

دلیل تمامی خارش پوستی دوران بارداری فقط تغییرات هورمونی یا کشیدگی پوست نیست . بلکه مشکلات خطرناک تری نیز وجود دارد که باید از وجود آنها آگاه باشید . یکی از سخت ترین موارد درباره بارداری آگاهی از این نکته است که چه چیزی عادی و چه چیزی غیر عادی است . اغلب خانم های باردار فکر می کنند که هرگونه تغییر در وضعیتشان (خارش ، خستگی ، حالت تهوع ، اندکی بی حالی ) به نشانه های بارداری مربوط می شود ، در حالی که این علایم ، ممکن است بروز مشکل خطرناک تری را نشان دهند.

خارش پوستی دوران بارداریخارش پوستی دوران بارداری

نشانه ها

خارش شدید معمولاً درسه ماهه سوم پدیدار می شود ، البته گاهی در سه ماهه اول نیز دیده می شود . خارش نشانه معمول کلستاز بارداری است . برای خانمی که طی دوران بارداری دچار خارش شود (خصوصاً در سه ماهه سوم و به ویژه اگر التهابی وجود نداشته باشد ) آزمایش آنزیم های کبدی و اسید های صفراوی الزامی است . اینها دو آزمایش خون جداگانه اند . آزمایش عملکرد کبدی نشان می دهد که کبد مادر چگونه با بارداری کنار می آید و آزمایش اسید صفراوی خطرات احتمالی برای بچه را می سنجد و برای تشخیص کلستاز بارداری ، راهنمای درمان و تعیین زمان زایمان استفاده می شود .

ادرار تیره رنگ ، مدفوع بی رنگ ، زردی (زرد شدن پوست و سفیدی چشمان ) ، حالت تهوع ، خستگی شدید ، اضطراب ، افسردگی  و از دست دادن اشتها نشانه های این عارضه اند . با مشاهده هر یک از نشانه ها ، فورا ً به پزشک مراجعه کنید.

آیا باید نگران باشم ؟

کلستاز بارداری با زایمان زودرس خود به خودی ، تنش جنینی ، ذرات مکونیم در مایع آمنیوتیک و در موارد شدید با مرده زایی مرتبط است . همچنین بین خونریزی پس از زایان و کلستاز بارداری نیز ارتباطی وجود دارد ، ولی پنداشته می شود که این موضوع کمتر از 20% از بانوان مبتلا به این عارضه را تحت تاثیر قرار می دهد . طبق پژوهش های جدید با مدیریتی فعال ، خطر مرده زایی با کلستاز بارداری تا حدود یک درصد کاهش می یابد.

درمان

به گفته دکتر زین ، تشخیص کلستاز بارداری و درمان کامل آن باید با دقت بسیار انجام شود . در حقیقت ، تاثیر درمان به گونه ای است که خارش ( در گونه های ملایم یا شدید ، مداوم یا متناوب ،  و محلی خاص یا عمومی ) را می تواند تسکین دهد ، ولی در رفع خطرات مربوط به جنین کمکی نمی کند .

این متخصص می گوید : در چنین شرایطی شاید زایمانی زود هنگام در انتظار مادر باشد . البته معمولاً این زمان نزدیک به دوره کامل (از 37 هفتگی ) است و چندان هم زودهنگام نیست . در صورت زایمان زود هنگام ، برای کمک به بلوغ شش های بچه تزریق استروئید ضروری است . در واقع با مدیریتی فعال (نظارت منظم بر میزان اسیدهای صفراوی و عملکرد کبدی ) خطر پیچیدگی های جنینی به اندازه بارداری طبیعی کاهش می یابد . آزمایش های عملکرد کبدی نشان می دهد که کبد شما چقدر خوب کار می کند ، میزان اسید صفراوی در سنجش خطر برای بچه اهمیت بسیاری دارد .

پس از زایمان

معمولاً 48 ساعت پس از زایان ، مشکل به خودی خود حل می شود ، ولی بهبود خارش ها چند هفته به درازا می کشد . اگر پزشک ادامه مصرف داروها را توصیه کرد ، می توانید فرزندتان را شیردهی پستانی کنید. حدود 6 تا 12 هفته پس از زایمان ، عملکرد کبدی و میزان اسید صفراوی شما باید بررسی شود . امکان دارد مشکل نهفته کبدی باعث خارش در دوران بارداری شده باشد . در این صورت ، باید نزد متخصص کبد یا متخصص گوارش بروید . اگر خواستار بچه دیگری هستید ، تصمیم خود را با پزشک در میان بگذارید ، تا دوران بارداری تان مدیریت شود .

منبع : مجله نی نی پلاس

ویرایش : پریسا بابایی

کد مطلب : c-0058

www.niniasal.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ