توصیه های اسلام از تولد تا پایان شیرخوارگی نوزاد

توصیه های اسلام از تولد تا پایان شیرخوارگی نوزاد می تواند راهنمای مناسبی برای پرورش فرزندی صالح باشد . توجه به این نکات در این دوره زمانی بیش از پیش مورد نیاز خانواده ها می باشد.

توصیه های اسلام از تولد تا پایان شیرخوارگی نوزاد را می توان در موارد زیر خلاصه نمود :

1. ولیمه دادن در روز هفتم کودک.توصیه های اسلام از بدو تولد تا پایان شیرخوارگی نوزاد

2. غسل نوزاد.

3. گفتن اذان و اقامه در گوش نوزاد.

اذان و اقامه که جزء شعائر اسلام است، دستور داده شده که در بعضی از مواقع گفته شود، از جمله در وقت نماز و وقتی که نوزاد متولد شده که در گوش او اذان بگویند.

قال رسول‌الله(ص): «مَنْ وُلِدَ لَهُ مولودٌ، فَلْیُؤذَنْ فی اُذُنِهِ الیُمنی فالیُتم فی الیُسری فأنَّ ذلکَ عصمةٌ له من الشیطان فإن ذلک عصمة لَهُ من الشیطان؛ کسی که صاحب فرزند شد، در گوش راستش اذان بگوید و در گوش چپش اقامه؛ زیرا این عمل او را از شیطان محفوظ می‌دارد».شاید به نظر برسد که نوزاد در این ایام هنوز چیزی نمی‌فهمد و اذان و اقامه را درک نمی‌کند، اما این دستور دینی بدون حکمت نیست و به هر صورت اعصاب و مغز و دستگاه ادراک او برای اثرپذیری آمادگی دارد و لذا این کار آثار خاصی را به دنبال دارد.

4. خوراندن تربت امام حسین(ع).

همة جوامع انسانی برای فداکاری و ایثار ارزش زیادی قائل هستند. امام حسین(ع) که مظهر آزادگی و ایثار و فداکاری ‌است و برای اصلاح دین و ملت و جلوگیری از انحراف جان خود را فدا کرد؛ شیعیان با تبرّک جستن به تربت پاک او به فرزندان خود درس آزادی و آزادگی می‌آموزند.

قال الباقر(ع): «حَنِّکوا اولادکم بماء الفُرات و بتُربة قبر الحسین فإن لم یکن فبماء السّماء؛ به بچه‌های خود پس از تولّدشان، آب رود فرات و تربت پاک امام حسین(ع) را بخورانید و اگر دسترسی به آن‌ها نباشد، از آب باران استفاده کنید».

5. تراشیدن موی سر نوزاد در روز هفتم و به اندازة وزن آن از طلا یا نقره به فقراء صدقه دهد.

6. ختنه کردن پسران؛ دین اسلام به ختنه کردن پسران در روز هفتم تولّدشان سفارش کرده و آن را باعث تطهیر و رشد فرزند معرفی می‌نماید.

عن النبیّ(ص): «اختنوا أولادکم فی السابع فإنّه اطهر و أسرع لبنات اللّحم، و قال: إنّ الأرض تنجس ببول الأغلف أربعین یوما؛فرزندان خود را در روز هفتم تولّد آنان ختنه کنید، این کار باعث پاکی و رشد بدنی آنان می‌گردد و همچنین فرمودند: زمین از بول شخص ختنه نشده تا چهل روز نجس می‌شود».ت

7. عقیقه و قربانی در روز هفتم، سفارش به عقیقه و قربانی کردن شده است که نقش اساسی در سلامتی نوزاد دارد.در روایات تأکید شده که هر وقت تا آخر عمر مقدور شد آن را انجام دهد.

8. انتخاب نام نیک برای کودک که طبق روایات از جمله حقوق فرزند بر پدر است.

قال رسول‌الله(ص): «استحسنوا اسمائکُم تُدْعَونَ بِها یَوْمَ القیمة؛نام نیکو و مناسب برای خود انتخاب کنید؛ زیرا با همان نام‌ها در روز قیامت خوانده می‌شوید».

توصیه‌های تربیتی اسلام به مادر

این مرحله که از زایمان شروع می‌شود، هم برای مادر و هم برای کودک بسیار مهم است؛زیرا سلامت مادر و فرزند به آن بستگی دارد و کوچک‌ترین غفلت ممکن است لطمه‌های غیر قابل جبرانی بر آن دو وارد سازد.از نظر اسلام این کار با همة سختی‌اش بسیار ارزشمند است و پیامبر اکرم(ص) ارزش آن را با جهاد برابر می‌داند. چنانکه در روایت آمده است: پیامبر اکرم(ص) ذکر جهاد کرد. زنی پرسید: یا رسول‌الله برای زن جهاد نیست؟ فرمود: «چرا، زن از وقت حامله شدن تا زاییدن و تا بچه‌ را از شیر گرفتن ثواب مجاهد در راه خدا را دارد و اگر در این بین بمیرد مقام شهید را دارد».

اهمیت تغذیه مادر در رشد کودک

به دلیل اهمیت مرحلة بعد از تولد، تغذیة مادر در این دوره بسیار مهم است و نقش تعیین کننده‌ای برای صفات و خصوصیات کودک دارد؛ به همین مناسبت، اسلام مادر را در این دوره به استفاده از روش خاصی از تغذیه دعوت می‌کند.

پیامبر اکرم(ص) در این‌باره فرموده است: «اولین چیزی را که به زنان بعد از وضع حمل باید بخورانید خرماست؛ زیرا خداوند عزوجل به مریم دختر عمران فرمود: “و تنة‌ درخت خرما را به طرف خود (بگیر و) بتکان، تا بر تو خرمای تازه فرو ریزد”».

بعد حضرت فرمود: «خداوند تبارک و تعالی فرمود: به عزت و جلال و عظمتم سوگند، زنی که در دورة آغاز تولد، رطب تناول کند، چنانچه فرزندش پسر باشد، حلیم و بردبار می‌شود؛ اگر هم دختر باشد، او هم دارای همین صفت صبر خواهد شد».بدیهی است که صفت صبر از روشن‌ترین مصادیق شخصیت بهنجار به حساب می‌آید و نشانه‌ای از قدرت بر کنترل انفعالات و به کار گرفتن چنین توصیه‌هایی به معنای آماده کردن کودک برای اصلاح هر چه بیشتر شخصیت آینده‌اش است.

توصیه های اسلام از تولد تا پایان شیرخوارگی نوزاد

راضیه طبرسی

منبع:ماهنامه جامعه شماره نود و چهار

کد مطلب : f-0011

ویرایش : www.niniasal.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ