تنها گذاشتن کودک از چه زمانی؟

[highlight]در خصوص اینکه تنها گذاشتن کودک از چه زمانی امکان پذیر می باشد در اینجا نکاتی با توجه به سن کودک آورده شده است[/highlight]

معمولا کودکان قبل از شش ماهگی ترس چندانی از تنهایی ندارند و کمتر صدایی باعث بیدار شدن آنها از خواب خوش می شود اما از شش، هفت ماهگی به بعد تمامی صداهایی که در خانه یا خارج از آن به گوش می رسد – مثل صدای ماشین ها، زنگ در یا زنگ تلفن – می تواند او را از خواب بپراند. شاید فرزند شما در برابر این صداها ترسی از خود نشان ندهد اما نبود شما و شنیدن این صداها میتواند محرک ترس در او باشد.

تنها گذاشتن کودک اگر فرزند شما شیرخوار است و توان حرکت ندارد، میتوانید حداکثر برای کمتر از ده دقیقه او را تنها بگذارید؛ البته به شرطی که او را در تخت امنش گذاشته باشید. وقتی کودکی گریه میکند مطمئن است که مادر سریعا به کمکش می آید اما اگر ده دقیقه زمان بگذرد و مادر نیاید، ممکن است صدمات روحی و جسمی جبران ناپذیری به کودک برسد.

تنها گذاشتن کودک اگر فرزند شما ده، دوازده ماهه تا سه، چهار ساله است و توان راه رفتن دارد، حتی وقتی خواب است نباید او را تنها بگذارید. چون اگر از خواب بیدار شود ممکن است تلاش کند از تخت پا یین بیاید و به خود صدمه بزند. از سه، چهار سالگی به بعد می توانید از فرزندتان بپرسید که آیا می تواند چند دقیقه ای تنها باشد یا خیر؟ باید او را آزاد بگذارید تا خود جواب دهد و به پاسخ او احترام بگذارید. نباید با فشار یا تحمیل، کودک را مجبور کرد در خانه یا ماشین تنها بماند.

تنها گذاشتن کودک از پنج، شش سالگی به بعد می توان برای چند دقیقه کودک را در خانه تنها گذاشت اما باید به او یاد بدهید در صورت لزوم با شما یا یکی از همسایگان تماس بگیرد. از هفت سالگی به بعد کودکان میپذیرند که تنها باشند اما چون دوست دارند تمامی مسائل را تجربه کنند باید تمامی احتمالات را پیش بینی کرد و جلوی حوادث ناگوار احتمالی را گرفت. لازم است در آشپزخانه و حمام را قفل کنید و از همسایه قابل اعتماد بخواهید مرتب سری به فرزندتان بزند. فراموش نکنید به هیچ عنوان نباید کودک زیر ده سال را شبها تنها گذاشت.

تنها گذاشتن کودک چه خطراتی می تواند داشته یاشد؟

آسیب دیدن چشم در پی برداشتن چاقو یا قیچی، آتش سوزی و سوختگی به دنبال بازی با کبریت، خفگی یا یک عمر وابستگی بیمارگونه به اطرافیان به دلیل ترس از تنهایی می تواند نتایج تنها چند دقیقه سهل انگاری و تنها گذاشتن کودک در خانه باشد؛ پس لازم است در رابطه با این موضوع عاقلانه تر و با دیدی باز تصمیم بگیرید. اگر قصد دارید حتی برای چند دقیقه فرزند خود را تنها بگذارید تمام مسائل و حوادثی را که ممکن است برای شما یا او بوجود آید، پیش بینی کنید و وسایل خطرناک را در دسترس کودک قرار ندهید. بهتر آن است که از همسایه یا یک شخص قابل اطمینان بخواهید سری به فرزندتان بزند زیرا ممکن است مسائلی سبب دیر رسیدن شما شود.

نباید از یاد ببرید که والدین از لحاظ قانونی مسوول امنیت کودکشان هستند و هر نوع بی احتیاطی در قبال او جرم محسوب می شود. غیر از حوادث و مشکلات جسمی که تنها گذاشتن کودک ممکن است مسبب آن باشد ترس از تنهایی و اضطراب جدایی هم می تواند سبب بروز تجربه ای ناخوشایند در کودک شود و روابط او را در آینده با اجتماع تحت تاثیر قرار دهد و سبب بدبینی، ترس از جدایی و از دست دادن دوستان و وابستگی در بزرگسالی شود

تنها گذاشتن کودک

گردآوری:سایت نی نی عسل

کد : b-0063

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ