تغذیه در دوران بارداری

تغذیه در دوران بارداری بسیار مهم است زیرا در دوران بارداری افزایش وزن خواهید داشت پس آنچه بشقاب غذای شما را پر می کند ، اهمیت بسیاری دارد .

اگر در آغاز بارداری سنگین وزن هستیدتغذیه در دوران بارداری

در حالی که برآوردن هوس های بارداری وسوسه برانگیز است ، اکنون زمان آن رسیده است تا به مصرف خوراکی های سالم رو آورید . براساس مطالعه ای از دانشکده پزشکی بن استیت ، وقتی بانوان حامله که در شروع بارداری سنگین وزن یا چاق هستند ، به خود اجازه می دهند که به جای دو نفر غذا بخورند – به شکل چشمگیری مصرف کالری خود را افزایش می دهد ، هر چه دوست دارند می خورند و مصرف شیرینی ها ، هرزخوری و نوشیدن نوشابه ها با کالری زیاد را ادامه می دهند – به احتمال زیاد افزایش وزنی بیش از هفت و نیم تا دوازده و نیم کیلوگرم خواهند داشد .

از سوی دیگر ، براساس گزارشی ، نومادران سنگین وزن که افزایش وزن سالم داشته اند ، در مصرف خوراکی ها تامل می کنند ، از وعده های غذایی کوچک بهره می گیرند و اغلب از میان وعده استفاده می کنند، کالری کلی مصرفی خود را حفظ می کنند یا حتی کمی آن را کاهش می دهند و با پیاده روی ملایم ، شنا یا دویدن فعال می مانند ، اگر می خواهید از برنامه ی مناسبی پیروی کنید ، به جایگزین کردن کالری های بی ارزش با گزینه های مغذی ( به جای سیب زمینی سرخ شده ، در کنار غذا سالاد بخورید )و صرف زمانی برای ورزش فکر کنید به گفته ی میریام اریک ، متخصص تغذیه ، وقتی باردار سنگین وزن خوراکی های سالم تر می خورد – مصرف میوه ها و سبزی های بیشتر و هرزخوری کمتر –طبیعتا کالری های کمتری ذخیره خواهد کرد که سبب افزایش وزن کمتر می شود .

اگر با وزن سالم شروع کرده اید

حتی بانوانی که با وزن سالم بارداری خود را شروع می کنند ، باید مراقب باشند که بیش از دوازده و نیم تا هفده و نیم کیلوگرم پیشنهادی افزایش وزن نداشته باشند . به گفته ی جنیفر کلر ، دستیار پروفسور از دانشگاه واشنگتن ، اگر افزایش وزنتان بیشتر باشد ، به احتمال زیاد ، مقداری از این اضافه وزن در ادامه ی زندگی تان همراهتان خواهد بود و با خطر بیشتری برای عوارضی مثل فشار خون بالا رو به رو خواهید بود . اگ ردر طیف وزن عادی قرار دارید ، طی سه ماهه ی اول بارداری به کالری اضافه نیاز ندارید . در دوازده هفته ی نخستین ، مادران باردار با وزن معمولی ، روزانه حدود 1800 کالری نیاز دارند . به گفته ی ملیندا جانسون ، متخصص تغذیه ، پس از آن ، کالری های اضافی ضروری برای شما روزانه 300 کالری است .

با در نظر گرفتن این موارد ، شاید در سه ماهه ی اول بارداری گاهی احساس گرسنگی کنید . اگر چنین است و هنگام کار کردن نان شیرینی چشمتان را گرفت ، آن را بخورید ، اما در حد توانتان مغذی ترین گزینه را انتخاب کنید ، مثل سبزیجات خام را برای مزه مزه کردن همراه داشته باشید و بدون داشتن میان وعده هیچ جا نروید . اما اگر حقیقتا احساس گرسنگی نمی کنید ، در نتیجه بیابید که چرا مغزتان به شما می گوید بخور –آیا بی حوصلگی یا استرس است ؟ اگر چنین است به جای خوردن ، مشکل را از میان بردارید.

باپیشرفت بارداری طبیعتا وعده های غذایی کوچک تری میل می کنید و بیشتر میان وعده می خورید ، زیرا اغلب احساس گرسنگی می کنید ، اما نمی توانید در یک وعده غذایی زیاد بخورید ، زیرا رحم در حال رشد باعث م یشود که سریع تر احساس پری کنید . پاداش : مصرف میزان کمتر غذا به احتمال کمتری شما را دچار ریفلکس می کند که اثر جانبی عمول بارداری است . وعده ی غذایی کوچک تر مفید است !

اگر با وزن کم باردار شده اید

شروع دوران بارداری با وزن کم به این معناست که احتمالا در سراسر این دوران به حدود 200 کالری بیشتر نیاز دارید (علاوه بر 300 کالری که خانمی با وزن معمولی در سه ماههی دوم و سوم به رژیم غذایی خود اضافه می کند ) تا شما را به افزایش وزن هدف چهارده تا بیست کیلوگرم برساند . به سخن دیگر ، در دوازده هفته ی اول بارداری ، هدف شما 200 کالری پاداش و پس از آن 500 کالری برای باقی دوران بارداری خواهد بود . به توصیه ی خانم جانسون ، چه گرسنه باشید یا نباشید ، مشتی از فندق و کشمش در میانه ی روز یا کاسه ای از سرآل و شیر را پیش از رفتن به بستر امتحان کنید . متخصص زنان و زایمان در هر ملاقات بر وزن شما نظارت می کند . اگر او فکر می کند که افزایش وزن کم یا بسیار زیاد دارید یا اگر تهوع صبحگاهی مانع از خوردن مواد غذایی لازم می شود برای حفظ مسیر سالم شما را به متخصص تغذیه ارجاع می دهد .

سر و صداهای شکم را آرام کن !

به گفته ی ملیندا جانسون ، متخصص تغذیه ، میان وعده ی مناسب از دو گروه خوراکی های برگزیده می شود . اگر کم وزن هستید ، گزینه های سالم و رضایت بخش زیر به عنوان خوراکی اضافه بسیار مفید است . اگر وزنی متناسب دارید ، از این گزینه هاب ه عنوان کالری های ضروری روزانه در سه ماهه ی دوم و سوم بارداری بهره گیرید و اگر سنگین وزن هستید ، از این گزینه ها به  عنوان برنامه ی غذایی مصرف وعده های کوچک استفاده کنید .

*نصف فنجان پنیر با تکه های آناناس

*یک یا دو قاشق غذاخوری کره بادام زمینی با نان تست از غلات کامل

*پنیر و تکه های سب

تهیه شده توسط تیم نی نی عسل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ