بیماری کلامیدیا و کلامیدیا تراکوماتیس

امروزه نام بیماری کلامیدیا بسیار شنیده می شود، این بیماری که در زنان بروز می نماید با علائمی شبیه به سوزاک همراه است .بیماری کلامیدیا که از باکتری کلامیدیا تراکوماتیس ناشی می شود سالانه حدود ۴ میلیون زن را مبتلا می کند بیماری کلامیدیا از یک عفونت باکتریایی نشات گرفته و فرد مبتلا را رنج می دهد. بنابراین شخص حتما باید به یک متخصص زنان و زایمان جهت درمان آن مراجعه کند. بیماری کلامیدیا کدام قسمت های بدن را درگیر می سازد ؟

به گزارش سایت نی نی عسل به نقل از دکتر نسرین زارع پور و ویکی پدیا:

علائم و عوارض بیماری کلامیدیا

بیماری کلامیدیا

امروزه نام بیماری کلامیدیا بسیار شنیده می شود، این بیماری که در زنان بروز می نماید با علائمی شبیه به سوزاک همراه است .بیماری کلامیدیا که از باکتری کلامیدیا تراکوماتیس ناشی می شود.

کلامیدیا تراکوماتیس نیز مانند سایر گونه‌های کلامیدیا دارای چرخه زندگی متفاوت از سایر باکتری‌هاست. آن‌ها به صورت انگل داخل سلولی اجباری فقط در داخل سلول‌های میزبان می‌توانند رشد کنند.

اجسام اولیه (به انگلیسی: elementary bodies)، ذرات عفونت‌زا هستند. آن‌ها در خارج از سلول پایدار می‌باشند. فعالیت متابولیکی ندارند و همانندسازی نمی‌کنند. اجسام اولیه از طریق چند نوع ادهسین مانند پروتئین اصلی غشای خارجی (MOMP) به سلول میزبان می‌چسبند. آن‌ها از طریق اندوسیتوز وارد سلول می‌شوند. سپس از طریق مکانیسم ناشناخته‌ای مانع ادغام لیزوزوم با واکوئل کلامیدیایی می‌شوند. به این ترتیب از مرگ خود جلوگیری می‌کنند. مدت اندکی پس از ورود به داخل سلول، پیوندهای دی سولفیدی پروتئین‌های غشای اجسام اولیه، پ‍یوندهای عرضی خود را از دست می‌دهند. اجسام ابتدایی به اجسام بزرگی به نام اجسام شبکه‌ای (به انگلیسی: reticulate bodies) می‌شوند. اجسام شبکه‌ای، شکل فعال و زنده باکتری هستند که فعالیت متابولیکی داشته و همانند سازی می‌کنند. اجسام شبکه‌ای، بطور ‍پیوسته از طریق تقسیم دوتایی تکثیر پیدا می‌کنند تا اینکه واکوئل داخل سلولی ، پر ازاین اجسام خواهد شد. سپس این اجسام به اجسام اولیه تبدیل می‌شوند. اجسام اولیه با ترکاندن سلول به خارج ازآن می‌ریزند و دوباره باکتری، چرخه خود را از سر می‌گیرد. کلامیدیا از نظر داشتن چرخه زندگی پیچیده، منحصربه‌فرد می‌باشد.

سالانه حدود ۴ میلیون زن را مبتلا می کند بیماری کلامیدیا از یک عفونت باکتریایی نشات گرفته و فرد مبتلا را رنج می دهد. بنابراین شخص حتما باید به یک متخصص زنان و زایمان جهت درمان آن مراجعه کند.
بیماری کلامیدیا کدام قسمت های بدن را درگیر می سازد ؟کلامیدیا باکتری است که در گردن رحم، مجرای ادرار، گلو یا راست روده تولید شده و زندگی می کند .این بیماری اغلب با علایم بسیار خفیفی بروز می کند و فرد مبتلا متوجه آن نمی شود ،بنابراین به طور ناخواسته این بیماری را به دیگران منتقل می کنند. نوع دیگری از این بیماری وجود دارد که تنها از طریق آزمایش تخصصی قابل تشخیص است.

علائم بیماری کلامیدیا


بیشتر زنانی که مبتلا به بیماری کلامیدیا هستند هیچ نشانه‌ای ندارند. عفونت گردن رحم شایع‌ترین تظاهر عفونت است. در حالی که در حدود نیمی از زنان مبتلا به عفونت گردن رحم ناشی از کلامیدیا ترشحات واژن و درد شکمی را احساس می کنند. توجه داشته باشید که با مشاهده ی این علایم نیز نیاز به معاینه متخصص زنان و زایمان دارید.

عفونت‌های دستگاه ادراری هم اغلب با عفونت کلامیدیایی گردن رحم همراه است از این رو ممکن است فرد با مشکلات ادراری نیز همراه باشد.

زنان مبتلا به عفونت های دستگاه ادراری علائم عفونت ادراری از جمله درد هنگام ادرار و تکرر ادرار را دارند بناربراین این بیماری هم مجاری ادراری را مبتلا می کند و هم دهانه رحم را.بیماری کلامیدیا لوله‌های رحم را تخریب می کند و همچنین باعث عفونت شدید لگن می شود. در صورتی که این بیماری درمان نشود می تواند منجر به ایجاد بیماری التهابی لگن یا PID شود. از آنجا که عفونت کلامیدیایی معمولا بدون نشانه است درمان آن در مراحل پیشرفته دشوار تر بوده و ممکن است آسیب های جدی در لوله‌های فالوپ ایجاد کند و منجر به مشکلات باروری شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ