بلوغ زودرس یا عادت ماهانه را جدی بگیرید

سن مناسب یک دختر برای بلوغ و اولین عادت ماهانه 13 سال به بالا است. اما این روزها دختران خیلی زودتر عادت ماهانه می شوند. با این حال، این برای تمام دختران صدق نمی کند. بلوغ زودرس یا عادت ماهانه در دخترانی دیده می شود که برخی تغییرات فیزیولوژیکی و عاطفی در آنها ایجاد شده است و در نتیجه تعادل هورمونی آنها به هم ریخته و موجب بلوغ زودرس یا عادت ماهانه شده است.بلوغ زودرس یا عادت ماهانه خطر افسردگی و اضطراب را افزایش می دهد.

به گزارش سایت نی نی عسل به نقل از سلامت شو:

بلوغ زودرس

اگر دختر شما قبل از سن نوجوانی عادت ماهانه شود، نگران کننده است؟

سن مناسب یک دختر برای بلوغ و اولین عادت ماهانه 13 سال به بالا است. اما این روزها دختران خیلی زودتر عادت ماهانه می شوند. با این حال، این برای تمام دختران صدق نمی کند. بلوغ زودرس در دخترانی دیده می شود که برخی تغییرات فیزیولوژیکی و عاطفی در آنها ایجاد شده است و در نتیجه تعادل هورمونی آنها به هم ریخته و موجب بلوغ زودرس شده است.
یکی دیگر از عوامل دخیل در بلوغ زودرس یا عادت ماهانه دختران چاقی در دوران کودکی است. چربی اضافه، به ویژه چربی شکم در بدن میزان هورمون های مختلف مانند استروژن، انسولین، و لپتین را تغییر می دهد و منجر به بلوغ زودرس یا عادت ماهانه زودهنگام در دختران می شود. با این وجود، این موضوع برای متخصصین مراقبت های بهداشتی و والدین زیاد نگران کننده نیست. اما دلایلی وجود دارد که بر اساس آنها باید این بلوغ زودرس یا عادت ماهانه را جدی بگیرید:بلوغ زودرس خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.در یک تحقیق مشخص شد احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا، بیماری قلبی عروقی کرونر در زنانی که قبل از 12 سالگی عادت ماهانه شده اند، بیشتر است و خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی نیز در این افراد بالاتر خواهد بود.بلوغ زودرس خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد.چاقی دوران کودکی، اگر به موقع کنترل نشود، می تواند موجب مشکلات مربوط به شیوه زندگی شود و بیماری دیابت یکی از این مشکلات است. چاقی دوران کودکی یکی از نشانه های بلوغ زودرس یا عادت ماهانه است. تحقیقات نشان می دهد احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 و اختلالات متابولیک در دخترانی که زودتر از 11 سالگی عادت ماهانه می شوند، بیشتر است.بلوغ زودرس خطر افسردگی و اضطراب را افزایش می دهد.دخترانی که زودتر از موعد عادت ماهانه می شوند به افسردگی و اضطراب دچار شده، تمایل به خودکشی دارند و رفتارهای خودآزارگونه در آنها دیده می شود. در نتیجه عادت ماهانه زودرس نه تنها روی سلامت فیزیولوژیکی بلکه روی سلامت روان زنان نیز تاثیر می گذارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ