بلوغ زودرس در دختران و ارتباط آن با دیابت

 یافته‌های به دست آمده نشان داد که قرار گرفتن در معرض دیابت بارداری و چاقی مادر صرف نظر از وضعیت چاقی دختر موجب بلوغ زودرس در دختران می‌شود. به علاوه، احتمال رشد موهای دوران بلوغ دخترانی که مادران آنها قبل از بارداری اضافه وزن دارند و نیز به دیابت دوران بارداری مبتلا می‌شوند، زودتر از همسالان خود که مادرانی با وزن طبیعی و بدون دیابت بارداری دارند، 2.5 برابر بیشتر است.

به گزارش سایت نی نی عسل به نقل از سلامت شو:

 مادران چاق باعث بلوغ زودرس در دختران   می شوند.

بلوغ زودرس

در یک تحقیق جدید مشخص شده است دخترانی که از مادران چاق و مبتلا به دیابت دوران بارداری متولد می‌شوند، به طور چشمگیری زودتر از موعد به بلوغ می‌رسند. یافته‌های به دست آمده نشان داد که قرار گرفتن در معرض دیابت بارداری و چاقی مادر صرف نظر از وضعیت چاقی دختر موجب بلوغ زودرس در دختران می‌شود. به علاوه، احتمال رشد موهای دوران بلوغ دخترانی که مادران آنها قبل از بارداری اضافه وزن دارند و نیز به دیابت دوران بارداری مبتلا می‌شوند، زودتر از همسالان خود که مادرانی با وزن طبیعی و بدون دیابت بارداری دارند، 2.5 برابر بیشتر است.

این رابطه به نژاد یا قومیت، درآمد خانوار و سن مادر در اولین چرخه قاعدگی‌اش مربوط نمی‌شود. به علاوه، مشخص شده است کهبلوغ زودرس در دختران خطر پیامدهای نامطلوب اعم از چاقی، دیابت نوع 2، سندرم تخمدان پلی کیستیک و سرطان را در جوانان و بزرگسالان افزایش می دهد. محققان می‌گویند زنانی که می‌خواهند باردار شوند یا در حال حاضر باردار هستند باید بدانند که چاقی یا دیابت بارداری آنها ممکن است روی سلامت فرزندشان در آینده تاثیر بگذارد و این اثرات چیزی فراتر از چاقی دوران کودکی است.

این تحقیق در مجله علمی و آمریکایی Epidemiology به چاپ رسید و یافته‌های آن بر اساس یک تحقیق طولانی مدت روی نمونه‌ای متشکل از 421 دختر و مادران آنها در کالیفرنیای شمالی با قومیت‌های بسیار متنوع به دست آمده است. این دختران از سن 6 یا 8 سالگی تحت نظارت محققان قرار داشتند و این تحقیق از سال 2005 تا 2012 ادامه داشت. محققان هر سال از نظر بالینی این دختران را معاینه می‌کردند و قد، وزن و سایر پارامترها را در آنها اندازه می‌گرفتند. محققان می‌گویند اطلاع از علل بلوغ زودرس می‌تواند نقش مهمی در ارائه راهکارهای پیشگیرانه داشته باشد. بلوغ زودرس در دختران یکی از مسائل مهم در حوزه زنان است و این تحقیق می‌تواند به یافتن دلایل آن و رفع این مشکل کمک کند.

منبع: سلامت شو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ