بد دهنی کودک و راه برخورد با حرف زشت کودک

بد دهنی کودک و راه برخورد با حرف زشت کودک از مواردی می باشد که جهت تربیت صحیح کودکمان بسیار مهم می باشد در این خصوص سوالاتی زیادی از سایت نی نی عسل شده که در زیر به توضیح موارد می پردازیم.

پسر 13 ساله­ ا م سخنان زشتی را بر زبان جاری می­کند. علت بد دهنی کودک و راه برخورد با حرف زشت کودک چیست؟

 این رفتار بد دهنی کودک، عللی دارد:

1- الگوها: اگر والدین و نزدیکان، با خود او یا با دیگران این گونه برخورد کنند و سخنان زشتی را بر زبان جاری سازند، او نیز چنین خواهد کرد، پس باید محیط اصلاح شود.

2- نمایش استقلال: گاهی نوجوان برای تثبیت استقلال خود، به این کار دست می­زند که باید با راهکارهای ذیل، او را متوجه زشتی این عمل کرد.

3- عصبانیت: با توجه به اهمیت و تاثیر فراوان این عامل در بد دهنی نوجوان، بکوشید زمینه­های عصبانیت او را از بین ببرید.

4- همسالان: نوجوان، از همسالان فحاش تاثیر جدی می­پذیرد، بنابراین، با نرمی و عطوفت و آگاهی غیرمستقیم دادن درباره رفیقان بد، رابطه­اش را با آنان قطع کنید.

 بد دهنی کودک

چند توصیه برای راه برخورد با حرف زشت کودکان

الف) برای مصونیت فرزندان از این رفتار نابهنجار، از دوران کودکی باید توجه شود. وقتی فرزند خردسال و شیریان زبان شما، کلمه زشتی را بر زبان جاری کند، شادمانی نکنید و مغلوب احساسات خود نشوید و همان لحظه، با آرامش به او بفهمانید که سخنش ناپسند است.

ب) در مقابل سخنان زشت نوجوانتان داد و فریاد نکنید و ادای شوکه شدن را در نیاورید.

ج) هنگان مواجهه با بد دهنی کودک فقط رو ترش کنید و در موقعیت­های عاطفی، با سخنی نرم، او را از این عمل باز دارید (کودک و نوجوان، هر از چند گاهی، احساس عاطفی شدیدی به پدر و مادر می­یابد، آنان را در آغوش می­گیرد و می­بوسد و اظهار محبت می­کند. این رفتار به این دلیل است که شاید شب قبل کابوسی درباره از دست دادن پدر یا مادر دیده یا در مدرسه شنیده است که یکی از همسالان، پدر یا مادرش را از دست داده و یا فیلمی عاطفی را دیده است. این موقعیت عاطفی، بهترین زمان برای نهی فرزند از رفتارهای ناپسند است، زیرا مقاومت روانی­اش به پایین­ترین حد می­رسد). به او بگویید فحش دادن و بددهنی، احساسات دیگران را جریحه­دار می­کند و ممکن است به او آسیبی برسد.

د) هنگام نهی نوجوان، از روش استدلال خود محوری (وقتی فحش می­دهی، به شخصیت تو لطمه می­خورد و در جامعه بی ارزش می­شوی)، و استدلال دیگر محوری (وقتی ناسزا می­گویی، به شخصیت من لطمه می­خورد، چون مادر تو هستم)، استفاده کنید.

هـ) اگر ناسزاگویی برایش عادت شده است، به او بیاموزید که تا مدتی، واژه زشت را در ذهن خود یا زیر لب و آرام بگوید.

و) می­توانید الفاظی مناسب­تر را جایگزین واژگان زشت کنید تا هنگام عصبانیت با آن واژگان تخلیه شود. برای مثال به جای بی شعور می­تواند از واژه بی منطق استفاده کند.

ز) در صورت استمرار بد دهنی کودک ، از ساز و کارهای بازدارنده و به ویژه کاستن از پول توجیبی استفاده کنید. به او بگویید که در برابر هر کلمه زشت مقداری از پول توجیبی­اش کم خواهد شد.

ح) در صورت پیشرفت، از تحسین و تشویق غافل نشوید.


بد دهنی کودک

منبع:

تیم نی نی عسل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ