افزایش شیر مادر و عوامل موثر بر آن

افزایش شیر مادر به سه مورد بستگی دارد : 1- نوزاد 2-عوامل جسمی مادر 3- عوامل روحی مادر شیر مادر اصلی ترین منبع غذایی نوزاد است پس کافی بودن آن در رشد ن.زاد تاثیر مستقیم دارد.

عوامل افزایش شیر مادر

– آرامش مادر:عوامل افزایش شیر مادر

چنانچه به دلایلی مادر نگران باشد، عصبانی باشد، بترسد، یا درد داشته باشد، بخصوص اگر تغذیه با پستان دردناک باشد یا به ناگاه در وضعیتی قرار گیرد که باعث خجالت او شود، یا باور نداشته باشد که می‌تواند نوزادش را از پستان تغذیه نماید، همه‌ی این‌ها می‌تواند از عوامل بازدارنده‌ی جهش شیر بوده و باعث توقف ترشح شیر شوند.

لذا جهت کمک به برقراری بازتاب جهش شیر مادر، مادران را حمایت کنید، با ایشان مهربان باشید، نگرانی آن‌ها را برطرف کنید و اطمینان بدهید که می‌توانند کودکشان را با پستان تغذیه کنند این موارد در افزایش شیر مادر بسیار موثر است.

همچنین خوابیدن مادر به اندازه کافی و گردش در هوای آزاد برای افزایش شیر مادر بسیار مفید است.

– مکیدن نوزاد:

میزان افزایش شیر مادر (یعنی عرضه) نسبت به تقاضای کودک است. یعنی همانطور که نوزاد رشد می‌کند، همزمان با رشد او اشتهایش بیشتر شده و بیشتر مک می‌زند و با مک زدن بیشتر شیر بیشتری تولید می‌شود. پس بهترین راه افزایش شیر مادر، مکیدن نوزاد به دفعات زیاد و طولانی است.

اگر کودک در ابتدا درست نمی‌مکد و رها می‌کند؛ پس از خوردن کودک، شیر را با شیردوش خارج کنید تا خشک و کم نشود.

– تغذیه مادر

تغذیه مادر یکی از مهمترین عوامل موثر در افزایش شیر ماد است.

– استفاده از خوراکی‌هایی که ویتامین A دارند؛ مانند جوانه گندم و سمنو.

– استفاده از کازئین نباتی؛ مانند باقلا، لوبیا، نخود، ماش و چای.

– استفاده از هورمون‌های زنانه مثل رازیانه و ماءالشعیر (مادری که فرزند پسر دارد بهتر است رازیانه مصرف نکند، چون بلوغ او را به تأخیر می‌اندازد.)

– استفاده از مایعات و میوه‌های آبدار مانند هندوانه، خربزه، آب میوه، شربت‌ها.

– مواد کلسیم‌دار مانند گلابی و سوپ استخوان.

– مواد قندی مانند توت و میوه شیرین.

– میوه‌های روغن‌دار مثل نارگیل و زیتون.

– خوردن پستان گوسفند

– خوردن غذا به صورت منظم.

اگر واقعاً مطمئن شدید که شیر مادر کم است و تمام راه‌حل‌ها با شکست مواجه شده، می‌توان از پزشک کمک گرفت تا داروهایی را که باعث ازدیاد شیر می‌شود تجویز کند.

– دفعات و مقدار شیر دادن

وقتی کودک تمام شیری را که از یک پستان می‌خواسته، خورده باشد؛ عمل مکیدن را متوقف و پستان را خودبخود رها می‌کند. او ممکن است به اندازه کافی از یک پستان شیر خورده باشد و نیز ممکن است بخواهد پستان دیگر را بگیرد.

گاهی اوقات کودک نوک پستان را رها کرده و به خواب می‌رود، نیازی به کشیدن نوک پستان از دهان کودک یا متوقف کردن شیردهی در یک زمان معین نیست.

معمولاً وقتی تغذیه‌ی بچه تمام می‌شود که شیر سینه نیز به اتمام برسد. پس بهتر است اجازه دهید طفل تا وقتی که می‌خواهد، شیر بنوشد و خود برای اتمام تغذیه تصمیم بگیرد. چون او نیروی فراوانی از آخر شیر می‌گیرد.

اگر بچه تمایل به رها کردن سر پستان نداشت، می‌توانید نوک انگشتان را به آرامی به دهانش ببرید تا پستان را رها کند؛ ولی هرگز برای جدا کردن کودک، او را از سینه نکشید.

عوامل افزایش شیر مادر

ریحانه بهشتی

ویرایش : www.niniasal.com

کد مطلب : c-0111

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ