آماده کردن کودکان برای تغییرات زندگی

به طور معمول حدود دو ماهی طول می کشد تا کودکانمان ، خود را با تغییرات زندگی و شرایط جدیدی که هر از گاهی در زندگی رخ می دهند سازگار کنند. این تغییرات ممکن است شامل رفتن به یک مدرسه جدید ، شروع زمان رفتن به مهد کودک ، تولد یک خواهر یا برادر جدید یا احتمالاً نقل مکان کردن به یک خانه و محیط زندگی جدید شود .

تغییرات زندگیاین تغییرات و نقل و انتقال ها می توانند موب بروز اضطراب و نگرانی در فرزندان خردسال ما شوند . این اضطراب ممکن است به شیوه های بسیار متنوع و گوناگون بروز کند که البته همه آنها در قالب نگرانی های رفتاری خود را نشان نمی دهند . به خاطر سپردن این مطلب مهم است که این رفتار ناشی از یادگرفتن شیوه احساسی سازگار شدن و پذیرفتن تغییر و تحولات در زندگی می شود.
در ادامه چند توصیه و راهکار ساده عنوان شده که به والدین کمک می کند این قبیل مراحل و شرایط استرس زا برای کودکانشان را راحت تر پشت سر بگذارند . اما قبل از اینکه این راهکارها را عنوان کنم یک توصیه مهم و کلیدی دارم که در این توصیه ها عنوان نشده و آن این است که ما به عنوان بزرگ ترهای خانواده ، خودمان نیز باید این توانایی را داشته باشیم که با تغییر و تحولات زندگی سازگار شویم و آنها را بپذیریم .
البته طبیعی است که برای برخی از ما این کار ساده تر است در حالی که بسیاری از اشخاص بزرگسال هم هستند که حتی با وجود بالا رفتن سن ، سازگار شدن با شرایط جدید برایشان کار دشواری است . بعضی افراد به سادگی خود را با تغییرات هماهنگ می کنند و تغییرات و شرایط تازه را می پذیرند اما برای برخی دیگر این گونه مواقع فرصتی برای یادگرفتن چگونگی پذیرش شرایط جدید است و این اشخاص بزرگسال اغلب در موقعیت های جدید به دنبال روش های موثری هستند که بتوانند ذهن خود را از نو آماده کنند و با تحولات سازگار شوند.
این نکته کلیدی را به این خاطر مطرح کردم که به یاد داشته باشیم کودکان ما در نهایت تحت تاثیر انرژی ای هستند که ما در فضای زندگی خود در بین اعضای خانواده مان منتشر می کنیم و فراموش نکنیم هر چه این انرژی مثبت تر و متعادل تر باشد فرزندانمان نیز همان را دریافت و منعکس می کنند . به این ترتیب یک وظیفه مهم والدین این است که همواره نسبت به الگوی رفتاری که از خودشان به کودکان ارائه م یدهند هوشیار باشند و تلاش کنند الگوها و نمونه های رفتاری مطلوب و موفقی برای فرزندان خود باشند تا کودکان نیز رفتارهای مناسب را از آنها بیاموزند و از والدینشان به شیوه صحیح تقلید کنند . بنابراین به خاطر داشته باشید تنش هایی که تغییرات تازه در زندگی با خود همراه می آورند بالاخره برطرف خواهند شد اما مهم این است که در دوره گذار ، مدیریت مناسبی روی احساسات و اضطراب های خودمان به عنوان بزرگ ترهای خانواده داشته باشیم تا کودکانمان نیز با نگرانی بسیار کمتری این لحظه ها را پشت سر بگذارند.
تهیه شده توسط تیم نی نی عسل

ویرایش: پریسا بابائی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ