آفتاب گرفتن مفید است یا مضر

برای جذب نور خورشید و ویتامین دی پوست باید بدون ضد آفتاب باشد و بهتر است در طول ساعات 11 تا 15 در معرض آفتاب نباشید. یکی از بهترین راه‌های آفتاب گرفتن 30 دقیقه تا 1 ساعت شنا در مجاورت آفتاب است.طبق مطالعات علمی نور خورشید و آفتاب گرفتن برای سلامتی ضروری است .

به گزارش سایت نی نی عسل به نقل از سلامت شو:

آفتاب گرفتن  مفید است یا مضر

فواید و عواقب آفتاب گرفتن

آفتاب گرفتن

 

سرطان پوست از شایع‌ترین سرطان‌ها در بریتانیا است و سالانه صد هزار نفر در اثر اشعه خورشید مبتلا به ناراحتی‌های پوستی و سرطان پوست می‌شوند. آفتاب گرفتن لذت بخش است ولی ضررهایی هم دارد.

 

در واقع طبق مطالعات علمی نور خورشید و آفتاب گرفتن برای سلامتی ضروری است و حتی مانع ابتلای افراد به سرطان‌های دیگر می‌شود. اما از طرفی هم اشعه زیاد خورشید و قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای مدت طولانی موجب می‌شود این اشعه به داخل پوست نفوذ ‌کند و به سلول‌ها آسیب برساند و در نتیجه سبب بروز سرطان پوست می‌شود.
بنابراین مسئله مهم این است که بدانیم چه مقدار و چطور در معرض آفتاب قرار بگیریم.
نور خورشید حال روحی را بهبود می‌بخشد، سیستم بدن را تنظیم می‌کند، خستگی و ضعف بدن را برطرف و افسردگی را کاهش می‌دهد.
همچنین ویتامین دی لازم برای سلامت استخوان‌ها را تأمین می‌کند و بدن را از سرطان‌های روده، سینه، پروستات و دیگر سرطان‌ها محافظت می‌کند.
متخصصان معتقدند که میزان دقیق و درستی برای تماس با نور خورشید مشخص نشده است اما در هر صورت برای تأمین ویتامین دی مورد نیاز بدن باید به مقدار کمی در روز مثلاً یک ساعت و همچنین از طریق رژیم غذایی آن را تأمین کرد.مقدار ویتامین دی مورد نیاز بدن هر فرد با دیگری متفاوت است. پوست باید تا زمانی در معرض نر خورشید قرار بگیرد که قرمز نشود. از این رو افراد با پوست حساس و خیلی روشن نسبت به افراد دیگر باید کمتر در معرض خورشید باشند.

ولی برای عموم افراد 2 تا 3 بار در هفته و هر بار به مدت 15 دقیقه لازم است.ضمناً برای جذب نور خورشید و ویتامین دی پوست باید بدون ضد آفتاب باشد و بهتر است در طول ساعات 11 تا 15 در معرض آفتاب نباشید.

یکی از بهترین راه‌های آفتاب گرفتن 30 دقیقه تا 1 ساعت شنا در مجاورت آفتاب است.

برای افرادی که دوست دارند برنزه شوند توصیه می‌شود از کرم و اسپری‌های برنزه کننده استفاده کنند و به همان میزانی که گفته شد در مجاورت آفتاب برای استفاده از مزایای آن قرار گیرند و به خاطر برنز شدن بیشتر از آن زیر آفتاب نمانند.

 

اگر حمام آفتاب می گیرید در سه یا چهار روز نخست حتما از کرم های ضد آفتاب با درصد محافظت بالا استفاده کنید.

 قرار گرفتن طولانی مدت در برابر نور خورشید آن هم به طور مستقیم سوختگی ازنوع شدید و به عبارت دیگر حمله خورشیدی را به همراه دارد. بهتر است به هنگام قرار گرفتن در برابر نورمستقیم خورشید از فعالیت های شدید بپرهیزید. همچنین بهتر است به طور مداوم از نوشیدنی های مفیدجهت جبران کسری آب مورد نیاز بدنتان استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام پیوند *
ایمیل *
وبلاگ